OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

 

Aj obrazy môžu liečiť

 

Každá fotografia, každá kresba a každá maľba vytvorená rukou umelca má v sebe čosi neopakovateľné. Na jednej strane dielo nesie informácie o určitom motíve, na druhej strane z neho sála osobnosť tvorcu. Výberu obrazov treba venovať veľkú pozornosť – negatívne motívy by zaťažovali život.

*  Obklopte sa len takými obrazmi, na ktoré váš „žalúdok“ povie áno.  Pochmúrne a stiesňujúce motívy by ste mali čo najskôr dať preč a nahradiť ich radostnejšímy. Takéto rušivé výtvory by nemali byť predovšetkým v spálňach a detských izbách, teda v zónach oddychu.

*  Obrazy potrebujú dostatok miesta – inak sa minú účinkom. To isté platí aj o rámoch: nesmú obraz zvierať. Stena nemá byť preplnená obrazmi.

*  Premyslite si aké vibrácie a celkové ladenie má mať určitá oblasť vášho bytu a hľadajte motívy, ktoré sú pre ňu ideálne.

 

Farby a ich pôsobenie

 

Farby majú nepopierateľne veľmi silný účinok. Správne zvolené farebné tóny môžu zhodnotiť miestnosť a neutralizovať nevyváženosť. Mnohé moderné formy terapie  využívajú farby na vyrovnanie určitého deficitu. Farby majú špecifické liečivé účinky na telo a dušu. Feng šuej vyberá farby podľa ich priradenia k jednotlivým živlom čiže prvkom (drevo atď.) s cieľom dať miestnosti určitú vibráciu.

*  Dôležité je, aby miestnosť bola umocnená farbami, ktoré zodpovedajú tej svetovej strane, na ktorú je orientovaná (viď. tabuľka) – aby miestnosť ideálne vyhovovala svojmu účelu.

*  Pri výbere vhodných farieb si môžete vziať ako pomôcku farebný kruh piatich prvkov. Nezabúdajte na princíp tvorivého kolobehu: jeden prvok vyživuje a podporuje nasledujúci prvok.

 

Keď chcete aktivovať napr. bytový priestor, ktorý je situovaný južne, vychádzajte z toho, že juhu prislúcha prvok oheň. Prvkom ktorý posilňuje oheň, je drevo – drevo „plodí“ oheň. Farbou dreva je zelená, farbou ohňa je červená. Preto sa v tomto priestore obklopujte izbovými rastlinami (zeleň), natrite stenu obývacej izby príjemnou svetlozelenou, alebo zaodejte svoje obľúbené kreslo zelenou a červenou.. 

 

Schéma tvorivého cyklu piatich prvkov

Päť živlov sa vzájomne ovplyvňuje v tvorivom alebo deštruktívnom cykle. V tvorivom cykle horiace drevo živí oheň, z popola sa vytvára zem, zem poskytuje rudu na výrobu kovu, kov na svojom povrchu kondenzuje vodu a voda vyživuje rastliny a stromy tvoriace drevo. V deštruktívnom cykle oheň taví kov, kov reže drevo, drevo hnije v zemi, zem kalí vodu a voda hasí oheň. Energii dreva zodpovedá zelená farba a svetová strana východ. Farbou ohňa je červená, svetovou stranou juh. Zem je stredobodom a prináleží jej centrum dispozície, ale aj juhozápad a severovýchod, žltá farba a odtiene terakoty a hliny (cez béžovú a hnedú až po tehlovočervenú). Svetovou stranou kovu je západ, farbou biela a žltá. Vode je priradený sever a jej farbami sú modrá a čierna. 

 

 

 

 

*  Ako kritérium pre výber farby môžete brať do úvahy aj funkciu miestnosti. Miestnosť využívaná skôr aktívnejšie (napríklad obývacia izba alebo pracovňa) znesie viac aktívnych farebných tónov jang, ako je povedzme červená, oranžová a žltá farba. Oproti tomu pre pokojnejšie oblasti, napríklad pre spálňu či knižnicu, sa odporúča pokojnejšia farebná škála jin: jemná marhuľová, teplá ružová alebo odtiene béžovej..

Vyvážená kombinácia týchto farieb čistí energiu v miestnosti a zvyšuje jej vlnenie

*  Dôležité je vytvoriť príjemnú zmes farieb – inými slovami: vyhnúť sa jednostrannosti.

Červenú a čiernu by ste mali nasadzovať zdržanlivo, lebo presila červenej môže viesť k agresivite a hádkam, príliš veľa čiernej k trudnomyseľnosti a pesimizmu.

*  V každej miestnosti majú byť zastúpené rôzne prvky a farby. Okrem toho má každý človek svoju obľúbenú farbu. Keď okrem „ideálnych farieb“  pridáte aj štipku farebných tónov iných prvkov, čiže uplatníte celé spektrum, prúdi čchi od jedného prvku k druhému a vytvára kompletný tvorivý cyklus s ťažiskom na hlavnom prvku.

*  Čím väčší je ruch v miestnosti, tým odvážnejšie možno narábať s farbami, ktoré majú signálny účinok – červená, oranžová a žiarivá žltá. Tieto silne aktivizujúce farebné tóny však treba vyrovnať pomocou pokojných farieb, ináč by došlo k nevyváženosti s nadmerným nepokojom.  V priestoroch určených na odpočinok by mali byť upokojujúce farby – napríklad v podobe zelených, modrých, okrových tónov – a k tomu aktívna farba na „okrasu“.

*  Farby majú špeciálnu symboliku, ktorá je však v každej kultúre iná. Vnímanie farieb je vo všeobecnosti individuálne. Tu je niekoľko príkladov západnej kultúry, ktoré sú blízke čínskemu pohľadu: ČIERNA je farbou prvku vody a súvisí s peniazmi. ČERVENÁ platí ako farba prinášajúca ozdravenie, BIELA je farbou očisty. ŽLTÁ, ktorá je farbou slnka, predstavuje dlhú životnosť. ZELENÁ je farbou jari, symbolizuje rast, sviežosť a pokojamilovnosť. 

 

Význam farieb…

Je prirodzené, že ľudia si zvykli prikladať farbám význam na základe skúsenosti, alebo na základe podobnosti s predmetmi s ktorými sa často stretávajú.

V krátkom popise najzákladnejších farieb ešte spomeniem význam danej farby v reálnom živote.

 

Biela - je farbou čistoty a nevinnosti. Dáva nám silu, je univerzálnym svetlom, ktoré očisťuje celú energetickú sústavu. Stabilizuje, posilňuje a prebúdza bdelé vedomie a tvorivosť. Každá farba s prímesou bielej sa zjemňuje a zároveň sa na podklade bielej umocňuje jej pôsobenie. Preto i my intuitívne vyberáme biely papier. Biela je i v nemocniciach, kde očisťuje telo od chorôb a nečistôt a podporuje ozdravovací proces.

Žltá  - je veselá, živá farba, prenikavá a prejasňujúca. Je to Slnko, ktoré dáva chuť do života. povzbudzuje sebavedomie a optimizmus, uzdravuje telo a myseľ. Rozvíja samostatnosť, individualitu a nezávislosť, taktiež uvedomenie si seba samých. Podporuje intuíciu a tvorivosť. Žltá sa môže jemnou prímesou inej farby zmeniť na škaredú a špinavú farbu. Rovnako tak, sa môže byť aktívne sebavedomie úsilie premeniť v bezohľadnú rozpínavosť. Ovplyvňuje tretiu čakru – solar plexus, sídlo sebavedomia, vnútorného dieťaťa a našej osobnosti. Symbolom je oheň.

Oranžová - je farbou múdrosti a radosti. Je mimoriadne povzbudivá, podporuje zdravé presadzovanie, aktívne úsilie. Posilňuje telo, podporuje trávenie, pomáha prekonávať citové ochromenie, depresiu. Je hlboko duchovná a meditačná farba, nie nadarmo ju nosia tibetskí mnísi. Rozvíja trpezlivosť a ticho v nás. Pôsobí na druhú – sakrálnu čakru, ktorá je sídlom sexuality a tvorivosti.

Červená - je mimoriadne povzbudzujúca, aktívna farba. Je symbolom ohňa, plodnosti, lásky a krvi – radosti zo života. Zahrieva, dodáva energiu, prebúdza životnú silu. Podnecuje hlboké emócie. Je to vášnivá farba symbolizujúca boj, zúrivosť, násilie, lásku, odvahu a vôľu. Dodáva energiu prvej, koreňovej čakre – ktorá nás spája k Zemi a je naším ukotvením tu a zároveň v nej je ukrytý vzťah k materiálnej stránke života a bytiu.

Ružová - vzniká keď zjemníme bielou červenú farbu. I ružová ako červená je farbou telesnou, i keď omnoho jemnejšou. Prebúdza súcit, lásku, podporuje vnútornú čistotu, ukľudňuje emócie. Zaháňa hnev a pocity opustenosti. Ružova prislúcha k bezpodmienečnej láske a štvrtej srdečnej čakre. Je symbolom dávajúcej lásky a štvrtá čakra energiu ružového svetla vyžaruje. Je symbolom jari a má harmonizačné účinky práve na srdečnú čakru, ktorá sa v spojení s ružovým kremeňom – Ruženinom krásne vyjasní.

Fialová - je duchovnou farbou, pomáha harmonizovať ako fyzické, tak duchovné energie. Prináša inšpiráciu, pokoru, vízie a je meditačnou farbou. Oslavuje Božské bytie a ukazuje na pominuteľnosť všetkého hmotného, vyzdvihuje ducha a je vášnivou farbou. Pomáha harmonizovať korunnú čakru na temene hlavy.

Modrá - ukľudňuje, uvoľňuje a čistí. Uvoľňuje myseľ, aby sa mohla otvoriť inšpirácii a intuícii. Pomáha proti pocitom samoty a opustenosti. Je farbou hlbokej vody, v ktorej sa odráža vysoké nebo, a s nebom nás tiež spojuje. Oddávna je zviazaná s náboženskými pocitmi – napr. v kresťanstve je farbou panny Márie, v Tibete farbou “nehybnej žiare vedomia”. Prináša kľud, rozjímanie, spojuje nás s uvážlivým, miernym spôsobom života. Pôsobí na piatu, krčnú čakru – komunikáciu.

Tyrkysová - je farbou chladnej jazernej vody, prechádza medzi modrou a zelenou a pojuje v sebe tak ich blahodarné účinky – posilňuje a zároveň čistí. Pomáha ukľudňovať telo aj dušu, harmonizuje. Dokáže nás spojiť s naším Vyšším Ja a uviesť do stavu hlbokej meditácie.

Indigo - vaša vnímavosť a pokoj sú priam hmatateľné. Veľmi ľahko si vytvárate priateľstvá a dokážete vynikajúco reagovať a argumentovať v komunikácii s inými. Poznanie vás motivuje, presadzujete sa rozumne a dosahujete rešpekt. Len, kde zostala láska?

Zelená - je najrozšírenejšou farbou na našej planéte, farbou vegetatívneho života, ktoré podporuje rozvoj a rast. Má utišujúce účinky, ukľudňuje nervovú sústavu. Súvisí so zmyslovým vnímaním. Povzbudzuje priateľstvo, pocity sú náležitosti s ostatnými, mier. Súvisí so službou druhým, s potrebou byť užitočný. Pôsobí na štvrtú srdečnú čakru ako láska, ktorú prijímame.

Hnedá - farba pripútaná k zemi. Kľudná, teplá, vyžaruje z nej dôstojnosť a prostota. Je skôr pasívna, zato pomáha povzbudiť zdravý rozum, schopnosť stáť nohami pevne na zemi. Ocenia ju ľudia, ktorí potrebujú získať istotu a oporu vo svete, ktorý im pripadá príliš ohrozujúci.

Čierna - je farbou tmy, ne vedomia, smrti a smútku, aspoň v našom kultúrnom prostredí, kde je považovaná za negatívnu. Príliš mnoho čiernej môže navodiť stavy skľúčenosti, zhoršiť citový i telesný stav. V spolupráci s ostatnými farbami ale môže pôsobiť ako ochranná farba, najúčinnejšie v kombinácii s bielou, kedy vyrovnáva polaritu ľuďom, ktorí nad sebou strácajú vládu. Čierna a biela v sebe obe obsahujú celé farebné spektrum a sú symbolom protikladov, ktoré bez seba nemôžu existovať a nedávajú zmysel – jing a jang. V rôznych kultúrach sa obe stávajú symbolmi počiatku a konca, zrodenia a smrti. Keď ich však zmiešame, vznikne šedá farba -  symbolizujúca starobu.

Feng Šuje definuje škálu farieb piatich elementov:

  • Voda = odtiene modrej a čiernej
  • Drevo = všetky odtiene okrem zelenej a svetlomodrej
  • Oheň = červená, ružová, fialová
  • Zem = oranžová, žltá, marhuľová, všetky odtiene hnedej
  • Kov = biela, strieborná, šedá, zlatá

V živote človeka majú farby veľký význam; a to ako z hľadiska psychologického, tak i pôsobením farieb v priestore, či na oblečení, alebo dokonca i v snoch. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu. V miestnostiach tmavých farieb beží čas pomalšie, svetlé miestnosti stimulujú aktivitu. Teplé farby zohrievajú a povzbudzujú, studené ukľudňujú. Farbami môžeme komunikovať s okolím – môžeme ľudí priťahovať, alebo ich vystríhať. Naučte sa hovoriť jazykom farieb aj vy, aby vám farebné kombinácie v byte a v šatníku čo najviac prospievali. :-D